Teknoloji

Facebook Messenger 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Facebook Messenger artık 1 milyar kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor, yılın ilk aylarından itibaren büyümenin en ateşli zamanlarında günlük 100 milyon kullanıcıyı bünyesine katmayı başaran uygulama 800-900 bin skalasını hedeflerken milyarları görmüş durumda.

Bu milattaşının duyurusu ise şirket yönetiminden David Marcus’un uygulama üzerinden tek başına bir kaç soruya cevap vermesi şeklinde hoş bir anı olarak hafızalarda yer etti.

Hangisi Daha Hızlı Büyüyor, Facebook yada Messenger ???

Facebook’un Messenger’dan daha fazla kullanıcısı olmasına rağmen, Marcus’un söylediğine göre Messenger durumunda boynuz kulağı geçti. Ama söylendiği gibi Messenger “Mavi Uygulama”yı geçebilecek mi ? Bunun için Facebook hesabı olmadan kaç insanın Messenger kullandığını bilmemiz gerekiyor. Ancak Marcus’un açıklamasına göre bu şu durumda onun dahi bilmediği bir rakam. Ama Marcus Messenger kullanmaya başlayan insanların sayılarının gittikçe arttığını ve önümüzdeki yıllarda bununda onlar için oldukça önemli bir büyüme kanalı olacağını söylüyor.

Peki Messengerda bulunan “bot”lar kullanıcı olarak sayılıyor mu ?

Marcus Messengerda yer alan botların “1 Milyar” kullanıcı arasında yer almadığını söylüyor. Botların aslında sistemde kullanıcı olara dahi sayılmadığını ekliyor.Onların pozisyon ve haklarını aramak için biraz daha zamana ihtiyaçları var.

Peki Facebook Messengerı bir “Bot Rehberi” olarak mı görüyor ?

Bazen Messengerda “chat bot” bulabilmek oldukça zor oluyor.Şu an ise Facebook oldukça yüksek miktarda botu Messengera getirmiş durumda, bu sayede onları bulmak ve ulaşmak kolaylaşmış durumda.”Platformu açtığımız ilk aylarda partnerlerimizle yoğun bi çalışma sonucunda onların bot deneyimi daha iyi bir hale getirmeye çalıştık.Şu an olduğumuz konuma gelebilmek içinde botlarımızı sıklaştırmamız gerekti.” diyor Marcus.